Column Bosboom: databankrecht
Het in 1999 in onze wet geïntroduceerde databankrecht is altijd een geliefd speeltje geweest van juristen op het gebied van intellectuele eigendom. De databankenwet is namelijk één van de meest onduidelijke wetten die er de afgelopen decennia tot stand is gekomen en zelfs over de meest basale vragen - zoals: wat is een databank? - ontstonden heftige discussies.
Iedereen voelde wel aan dat een snackbarvitrine en de porseleinkast van tante Céleste (de voorbeelden zijn van resp. Quaedvlieg en Speyart) geen beschermde databanken waren, maar het was verdraaid lastig om dit aan de hand van de wet juridisch te onderbouwen. Zeker in de eerste jaren na de introductie is er dan ook flink geprocedeerd over het databankrecht, bijvoorbeeld over de zoekmachine El Cheapo, de programmagegevens en de personeelsadvertenties in de zaterdagedities van de dagbladen.
De vier recente uitspraken van het Hof van Justitie waarin het databankenrecht nader wordt uitgelegd, komen dan ook als geroepen. Het Hof schept op veel punten duidelijkheid en geeft nuttige aanwijzingen voor de uitleg van het databankrecht. De meest interessante uitspraak is die in de zaak tussen de British Horse Racing Board (BHB) en William Hill. De BHB is belast met de organisatie van paardenrennen in Engeland en beheert in dit kader een enorme databank met onder meer de gegevens van een miljoen wedstrijdpaarden en zogenoemde pre-wedstrijdinformatie over geplande races. Deze gegevens zijn essentieel voor alle betrokkenen bij paardenrennen, maar ook voor de pers en voor wedkantoren en hun cliënten. William Hill is een bookmaker, die de informatie voor haar on line bookmakersdienst voor een deel ontleent aan de databank van de BHB. De vraag was of William Hill hiermee inbreuk maakt op de databankrechten van BHB, die zo'n 4 miljoen pond per jaar besteedt aan het beheer van deze databank.
Uit de antwoorden van het Hof op de door de nationale rechter voorgelegde vragen, blijkt dat de BHB haar databankrechten niet kan inroepen. Het Hof oordeelt allereerst dat de investeringen die zijn gedaan in het creëren van de gegevens voor de databank (in dit geval het verzamelen en actualiseren van alle gegevens die nodig zijn voor de organisatie van paardenrennen) niet mogen meetellen bij de beantwoording van de vraag of er substantieel geïnvesteerd is in de databank. Hiermee wordt de reikwijdte van het databankenrecht flink ingeperkt, want alleen databanken waarin substantieel is geïnvesteerd worden juridisch beschermd. Daarnaast oordeelde het Hof dat er in deze zaak geen sprake was van ongeoorloofd opvragen en hergebruiken van de databank door William Hill, omdat laatstgenoemde steeds slechts een zeer klein (en dus niet substantieel) gedeelte van de totale databank gebruikte. Dat deze gegevens essentieel waren voor de organisatie van paardenrennen doet daaraan niet af.
Ook het argument van de BHB dat er door het wekelijkse gebruik van de databank sprake was van het stapje voor stapje 'uitmelken' van deze databank, waardoor er alsnog sprake zou zijn van een inbreuk, werd verworpen. Het Hof overwoog in dit kader dat William Hill steeds alleen de actuele gegevens gebruikte en niet probeerde om de databank van de BHB te reconstrueren en vervolgens te exploiteren.
Het Hof van Justitie heeft het databankenrecht dus op verschillende essentiële punten ingeperkt, zodat dit recht in de praktijk veel minder snel met succes kan worden ingeroepen. Door deze arresten is het databankenrecht een stuk minder ongrijpbaar geworden. Hoewel dit jammer is voor de juristen, is de praktijk hier uiteraard mee gediend. En 100% duidelijk wordt het gelukkig toch nooit.... Theo Bosboom is advocaat bij Dirkzwager te Arnhem (afdeling IE/IT)
Reageren
Gerelateerde tweets
-
sprout_nl 14/09/2009 10:49 uur
PvdA tegen islamitische zoekmachine: De islamitische zoekmachine ImHalal.com leidt tot Kamervragen. De PvdA wil .. http://bit.ly/zAo21 -
MKBNED 14/09/2009 10:44 uur
&zoekmachine.nl luidt nieuwe fase in het internet in - Nieuwsbank (persbericht) (abonnement): &zoekmachine.n.. http://bit.ly/1659yH -
Gonny 13/05/2009 11:24 uur
Nieuwe zoekmachine: Hulbee.nl, een "revolutionaire zoekmachine die in een tagcloud extra zoekopties biedt". Gemaakt op basis van Yahoo API. -
appletips.nl 19/04/2009 19:00 uur
Tweet tip: In en uit uitzoomen op je Mac scherm >> Control + scroll omhoog/omlaag -
Marcel Renes 03/04/2009 12:19 uur
Mac vraag: Met windows is combi windows vlaggetje-L lock screen, heeft apple ook zoiets? dat je met cmd-l (oid) je scherm kan locken? -
Frank Meeuwsen 01/04/2009 08:09 uur
Yer FAIL in advertentie nrcnext! Windows-scherm op een Mac. Of is het VMWare?:-) originele copy ook...not! http://mobypicture.com/?mliexk -
Marcel Renes 23/03/2009 11:53 uur
@_chantal Denk van wel? onder in scherm. Ben nieuw met de mac, moet nog ingeburgerd worden -
Corrie Gerritsma 09/03/2009 16:08 uur
'ruim 50 procent van de NL zegt tijdens de recessie te bezuinigen op tijdschriften en dagbladen, geldt zowel voor losse verkoop als abo's -
gdriehuis 16/02/2009 08:10 uur
Google weet hoe de toekomst is en stopt met dagbladen en radio.... http://bit.ly/FqHor
Laatste reacties
- Evert : Ik ben er vrijdag .
- mary: Och mensen stop is met zeuren...
- iPhone gebruiker: Ik ben er klaar voor
- iPhone gebruiker: Née, 3/14 is de A...
- dees: ben erg onder de indruk van h...
- Keesjan Deelstra: Tsja, dit werkt a...
- Niels: @Hans, volgens mij zou je we...
- Albert: @Hans Jij hebt echt versta...
- SEO Themelis Cuiper: Totaal mee een...
- Hans: @ Niels: heel eenvoudig, een ...
Video Reports
-

Video: Sfeerimpressie dag 3...
Views: 3897
-

SXSW: dag 2 vanuit Austin, ...
Views: 1217
-

SXSW: Impression of the fir...
Views: 2371
-

SXSW 2010: Picking up our b...
Views: 1922
-
Views: 9721
-

The Muppets: Bohemian Rhapsody
Views: 12306
-

Google Chrome OS Open Sourc...
Views: 10042
-

Passion : World’s Greatest ...
Views: 10831
-

The Go Programming Language...
Views: 9793
-
Views: 23630









![Gadget van de Week: HTC Desire Silver [Adv]](/images/upload/htc_small_gvdw_6565_155_90.jpg)



































