Citroën heeft weer iets gebouwd wat misschien niet iedereen meteen snapt en dat is vaak een goed teken. Het merk heeft een reputatie door al jaren auto’s te ontwerpen die nét even anders zijn. Op het eerste gezicht niet altijd in de smaak bij de massa, denk maar eens aan de C4 Cactus met z’n Airbumps, de AMI of vroeger de 2CV en de BX. Ze zijn anders, maar vaak wél met een duidelijke visie of functie.
De nieuwe ë-C3 Aircross is al even op de markt en heeft ook zo zijn eigenaardigheden. De Fransoos staat op het zogeheten Smart Car-platform van Stellantis. Hierop rijdt inmiddels ook een broertje uit Duitsland, de Opel Frontera en het nieuwe (potentiële) succesnummer uit Italië, de Fiat Grande Panda. Plots staat het B-segment weer vol in de schijnwerpers. Nu met auto’s ver onder de 30K, compact en ruim tegelijkertijd, elektrisch en eindelijk dus weer een beetje normaal geprijsd. Je struikelt er ineens over..
Dat het B-segment ineens zo hot is, komt niet alleen door de prijs. Natuurlijk, onder de 30K blijft lekker klinken aan de keukentafel, maar dit is meer dan koopjesjagen. Deze compacte SUV’tjes zijn precies goed: groot genoeg voor je gezin, klein genoeg om zonder stress door een parkeergarage te draaien. Ze voelen in alles als een ‘echte’ auto met dat hogere zitje voor je ego, maar dan wel zonder het formaat van een kantoorkast op wielen. Je rijdt er bovendien moeiteloos een weekje mee zonder op zoek te moeten naar een laadpaal.
Combineer dat met lage gebruikskosten, thuisladen (met een dynamisch contract is extra voordelig), een beetje overheidshulp én platforms waarop fabrikanten als Stellantis lekker schaalvoordeel pakken en je ziet waarom deze modellen als warme croissants over de toonbank gaan. Deze ë-C3 Aircross is dus niet alleen een goedkope EV. Het is gewoon een slim uitgedokterde auto voor mensen die geen zin meer hebben in te groot, te duur of te ingewikkeld. Geen prestige, geen poespas. Gewoon een auto. Wat een opluchting.
Laat je niet foppen door het ë-C3-label: de Aircross is zeker geen opgehoogd hatchbackje. Dit is gewoon een serieuze kleine SUV (lengte 4.39 meter), met plek voor vijf én verrassend genoeg, zelfs een derde zitrij, een primeur in dit segment. Dat alleen in uitvoeringen zonder een accu in de vloer. Dat dat kan is best bijzonder, al moet je daar als Nederlander met benen van een meter tien niet te veel hoop op vestigen. Tenzij je permanent in foetushouding wil reizen. Ze zijn gemaakt voor kinderen dus, die achterste stoelen.
En voor de rest, deze Aircross heeft echt ruimte zat. Met 460 liter bagageplezier achterin wat je kunt plat trekken naar een ruim 1.600 liter. Door die hoekige vorm is deze ook echt bruikbaar en heb je niet van die rare hoeken waar alles achter blijft haken.
Prima dan om hem ook niet te stellen. De ë-C3 Aircross rijdt rond de 300 kilometer op een volle accu. Dat is de standaardversie. Vind je dat nét niks, dan moet je nog even wachten, want er komt er ook eentje met 400 km range. Ik weet dat dit niet opgaat voor iedere Nederlander, maar als je de mogelijkheid hebt, koop er dan altijd een thuislader bij. Laten we echter vooral niet vergeten dat de prijs begint net boven de 27.000 euro. Voor een elektrische SUV in 2025 is dat gewoon scherp. Dat is inclusief wat leuke handigheidjes zoals:
Dan is er nog het onderwerp laden, hoe snel doet ’ie dat dan:
Het design, dat is zoals altijd bij Citroën een kwestie van smaak. Ik vind ‘m stiekem best wel oke en vooral handig. Ondertussen ben ik ook verliefd op het Montana Green. Je kunt kiezen tussen een wit of zwart dak (afhankelijk van de carrosseriekleur) en daar is dus over nagedacht. Tja, en dan moeten we ook even hebben over die kleurclips. Plastic stripjes als ‘designelement’: dat klinkt flauw en is het ook een beetje. Maar hé, personaliseren is hip, en bij de oude Cactus vonden we Airbumps ook eerst gek.
Citroën zou Citroën niet zijn zonder iets raars. Zoals de recuperatiemodus via het versnellingshendeltje: standje D is eigenlijk extra zuinig en standje C is dan gewoon, de normale D zeg maar. Snap jij ‘m nog? Wij ook niet helemaal, maar het werkt en dat is wat telt.
Dan is er nog het onderwerp touchscreen (10,25 inch) als optie. Een touchscreen moet er gewoon in: wat moet je zonder CarPlay, Google Maps en meer? Dat is toch een beetje armoe in een EV.
De Citroën ë-C3 is al een verkoophit. Deze Aircross kost niet zo heel veel meer en kan dat trucje gewoon gaan herhalen, maar dan voor mensen die wat meer ruimte, vorm en karakter zoeken voor een paar euro extra. Laten we eerlijk zijn: er zit veel auto in voor het geld. Als eerste auto, een topaankoop. Wellicht iets te arrogant, maar ook als tweede auto verslaat deze Aircross vrijwel alle andere populaire alternatieven: op prijs, op gemak en zeker ook op rijplezier.
Misschien is niet alles perfect, maar wel doordacht. En dat eigenwijze Franse gedoe, daar hou je van of niet. Wij wel.