Wie denkt dat veilingen vooral draaien om
horloges, kunst of
oldtimers, heeft het mis. Op Catawiki staat een object online dat je zelden buiten een museum ziet: een bijna
90 jaar oude Type T2-tram uit de jaren dertig. Niet als schaalmodel, maar als volledig, historisch voertuig.
Het is voor het eerst dat er op Catawiki een complete tram wordt geveild.
Een tram die zijn tijd vooruit was
De tram werd in de jaren dertig gebouwd voor de Kasseler Verkehrs-Gesellschaft in Duitsland en was bij oplevering technisch vooruitstrevend. Waar trams in die periode vaak nog grotendeels uit hout bestonden, kreeg dit model een volledig gelaste stalen constructie. Dat maakte het voertuig sterker, duurzamer en veiliger — een
innovatie voor die tijd.
Die robuustheid bleek geen overbodige luxe. De tram overleefde de zware bombardementen op Kassel in 1943 en bleef daarna jarenlang actief in het openbaar vervoer.
Van instructiewagen tot Amsterdamse museumtram
Na zijn actieve dienst kreeg de tram in 1972 een tweede leven als instructiewagen. In die periode reed hij rond in een opvallende oranje veiligheidskleur, voorzien van reclame van reisorganisatie TUI.
In 1986 maakte het voertuig de overstap naar Nederland en werd het onderdeel van de Amsterdamse museumtramvloot. Daar verscheen hij opnieuw in het straatbeeld, onder meer op het Mercatorplein, met het originele nummer 212 en de klassieke blauw-witte beschildering.
Ontbijten in een tram
In 2011 kwam de tram in handen van Frank en Irma Appel uit Hoogwoud. Het stel runde een bed & breakfast en gebruikte de tram jarenlang als bijzondere ontbijtlocatie voor gasten. Daarmee werd het voertuig niet alleen bewaard, maar ook daadwerkelijk beleefd.
Volgens Christophe Hendriks Franssen, expert modeltreinen bij Catawiki, is dit precies wat de tram zo bijzonder maakt:
“Voor liefhebbers van railgeschiedenis is dit een buitenkans. Dit type tram zie je normaal alleen in een museum. Dat er nu een volledige tram wordt geveild, is uitzonderlijk en waarschijnlijk eenmalig.”
Meer dan een verzamelobject
Wat deze veiling onderscheidt, is dat het niet alleen om zeldzaamheid gaat, maar om cultureel erfgoed. De tram vertelt een verhaal dat zich uitstrekt over meerdere landen en decennia: van innovatie in Duitsland, via oorlog en wederopbouw, tot museumstuk en herbestemming in Nederland.
Voor verzamelaars, musea of liefhebbers van industrieel design is dit geen decoratief object, maar een tastbaar stuk geschiedenis.
Wanneer en waar
De veiling loopt exclusief bij Catawiki van 23 januari tot en met 6 februari 2026.
Fotocredits: Catawiki