Je zult maar een tuin met een grote overkapping hebben. Ideaal voor een BBQ omdat je weersonafhankelijk er veel vaker gebruik van kunt maken. Dat betekent bij lekker weer ook tussen de middag even snel wat merguez of chipolata’s grillen. Ik weet het, je kunt ook aubergines, asperges, paprika’s en meer grillen maar het blijft beperkt.
Inmiddels heb ik mijn elektrische Weber tafelgrill vervangen door een Weber Spirit EP-335. De eerste gedachte was een iets grotere goede gasbarbecue dit net wat meer smaak geeft. Maar na een paar weken gebruik weet ik inmiddels wel beter. Dit is een barbecue maar misschien nog meer een compacte buitenkeuken die je zonder moeite meerdere keren per week aanzet. En al lang niet alleen meer voor vlees.
De Spirit EP-335 zit qua specs stevig in de middenklasse met in vergelijking met de oude elektrische BBQ dan wel een aantal met serieuze extra’s:
De Spirit warmt echt snel op, voelt solide aan, en je merkt dat over alles goed is nagedacht. Hij is precies groot genoeg zonder dat het zo’n joekel van een ding is in je tuin. Voor mij zit ‘m het echte verschil in het rooster. Dat is wat deze Weber echt bijzonder maakt. Je kunt namelijk het middenstuk (rond) van het rooster eruit kunt halen. En dat geeft je ineens opties.
Hier kun je blijkbaar een pizzasteen in leggen, die heb ik overigens niet, maar ook mijn favoriet, een gietijzeren pan. Maar nog handiger, je kunt er ook een grote wokpan in plaatsen en dan verandert gelijk alles. Wat je dan krijgt, is iets totaal anders dan een standaard BBQ. Je kunt nu voortaan buiten koken en helemaal als je een fan bent van éénpansgerechten. De gegrilde worstjes dienen nu meer als bijgerecht. Vanaf nu gewoon hoofdgerechten op open vuur, paella onze favoriet, wokgroenten, kip met ketjap en rijst, de volledige Thaise of Vietnamese keuken, you name it. En heel eerlijk, als je er eenmaal aan begint is het super verslavend. Dat komt ook omdat je na afloop alleen maar de wokpan (die weegt wel een paar kilo) hoeft schoon te maken.
Wil je toch de bekende entrecote aka steak maar dan blue (snel dichtgeschroeid met een knapperig randje, maar van binnen nog helemaal rood) of saignant (rood vanbinnen, maar al iets verder gegaard dan bleu) dan is de bekende ‘searzone’ met 2 boost branders aan de rechterkant van de gril een feestje.
In plaats van een paar keer per maand wat vlees op de BBQ en af en toe wat worstjes met groenten is het nu een paar keer per week lekker buiten gezond kokkerellen. Binnen is het nu alleen nog de airfryer maar voor de rest is het toch vooral wokken en in het weekend Paella. Je kunt er maar een fan van zijn.
Zoals gezegd, ik had een elektrische Weber. En dat was prima, handig, snel en relatief weinig rommel. Maar qua smaak, tja, buiten de kruiden was het toch altijd een beetje flauw. Bij deze gasbarbecue merk je meteen wat er ontbreekt bij elektrisch BBQ’en. Doordat vet uit het vlees op de flavorizer bars drupt en daar verbrandt, ontstaat er rook. En die rook geeft extra smaak. Een rooksmaak, weer niet te vergelijken met een houtskoolbombardement (dat lijkt me the next level), maar net een meer volle en hartige bite.
Wat je proeft:
Zelfs de favoriet van de kinderen, simpele gekruide kippenpoten krijgen meer karakter. En op die searzone krijgt je ribeye een perfecte buitenkant zonder door te garen. Dat lukt je binnen nooit zo mooi.
Aan de linkerkant zit een losse pit. En dat blijkt bij intensief gebruik stiekem best briljant want ik gebruik hem vrijwel altijd. Terwijl je wokt of grilt, kun je er gewoon een tweede pannetje naast zetten. Handig voor saus, rijst koken een bijgerechtje … of wie weet zelfs glühwein en curryworst in de winter (nog wel wat maandjes wachten). Je hebt er gewoon een tweede kookzone bij.
Wat er gebeurt als je niet meer naar binnen hoeft voor alles? Dan gebruikt je je barbecue echt veel vaker. Niet alleen op warme zondagen, maar ook doordeweeks. Even aanzetten, wokje erop, klaar.
Hij is binnen vijf minuten op temperatuur. Je kunt snel starten, snel schoonmaken. En je hoeft geen kolen aan te steken of elektrisch te wachten tot ‘ie op temperatuur is. Het voelt gewoon als buiten koken – zonder gedoe.
Nadelen, ik kan ze niet echt bedenken
Voor wie is deze Weber Spirit EP-335? Mensen met tuin of terras die méér willen dan alleen hamburgers of de bekende Nederlandse BBQ-klassieker, de sjasliek.
De Weber Spirit EP-335 voelt als een upgrade van je hele buitenleven. Doordat je het rooster kunt omtoveren tot wokpit (of pizzasteen), maak je ‘m veel veelzijdiger dan dat je zou denken. Combineer dat met het BBQ-en op gas, de searzone, de inmiddels onmisbare wok en die extra zijbrander, dan kook je moeiteloos meerdere gerechten tegelijk.
Bij ons ging er een grote paella pan op. En sindsdien gebruiken we ‘m elke week. Omdat het kan, omdat het leuk is en omdat het gewoon veel beter smaakt.
Wanneer slinger jij de BBQ weer aan?