ProRail bezorgt ons nog eens een mooie dood

ProRail bezorgt ons nog eens een mooie dood

Spoorwegen kosten nogal wat levens en dat zorgt voor een hoop overlast. ProRail gaat daar nu echt wat aan doen. Een poetische oplossing, want let op wat dat wordt: een mooi rijmend bord.

Er schijnt nogal eens iemand te willen zien of het mogelijk is om net voor een rijdende trein een spoorwegovergang over te steken. Dat lukt niet altijd. In 2009 leverde dat 13 keer nogal wat stukken mens op - eens te meer het bewijs dat 13 echt een ongeluksgetal is. Ook dit jaar won de trein het al 5 maal van mensen die om een of andere reden vonden dat die spoorbomen er voor anderen waren.

Zoiets geeft een hoop overlast. Soms proberen mensen het dan ook nog eens met de auto, maar schatten ook dan de snelheid waarmee zo’n trein zich door het landschap beweegt net iets te idyllisch in. Gevolg is dat er over een paar honderd meter brokken blik en losse schoenen bij elkaar geraapt moeten worden, om nog maar niet te spreken van de ergernis op stations waar de forens te horen krijgt dat er voorlopig bussen worden ingezet.

Daar wil ProRail dus graag vanaf. Daar heeft men al voldoende te stellen met vierkante wielen, gladde herfstblaadjes, merkwaardig glad, wit spul tussen de wissels en het maar niet weg te werken achterstallig onderhoud aan het spoornet. Een einde maken aan spoorwegovergangen met losse lichaamsdelen zou dan toch weer schelen op de lijst ‘Oorzaken van vertraging’.

Nu hebben de meeste overgangen al spoorbomen, er rinkelt al overal een bel en de lichten knipperen er roder dan neon in een hoerenbuurt. Ondertunnelen is de oplossing, maar ja: duur en het zou nog heel wat dode durfallen duren voor zo’n project afgerond is. Er is in Nederland tenslotte altijd wel een omwonende te vinden die liever een hoofd op de rails ziet liggen dan een tunnel eronder.

ProRail denkt echter een sublieme oplossing gevonden te hebben. Een hele Hollandse oplossing bovendien: lekker goedkoop en bij voorbaat volkomen nutteloos. ProRail, dames en heren, gaat de mensen wachten voor de treinen leren. En let goed op wat de oplossing wordt, dat is namelijk een rijmend bord.

We gaan het meemaken dat we straks de volgende regel tegenkomen: ‘Wil je blijven leven, wacht dan even’. Ja, denk daar maar eens over na straks, met je fiets in de zeikregen, voor spoorbomen die al 10 minuten dicht zijn zonder dat er een trein voorbij is gekomen. Dat is dus precies wat ProRail ervan verwacht. Een rijmende slogan werkt vrijwel altijd beter dan een niet dichterlijk geschreven boodschap, is de gedachte. http://bit.ly/bMnzFh

In de Volkskrant wordt onder andere het voorbeeld aangehaald van ‘Een slimme meid is op haar toekomst voorbereid’. De grap is dat de schrijver van deze column ook de schrijver achter de slimme meid is geweest. Kan er nu dus iets anders komen dan louter lof voor de dichtkunst bij ProRail? Jazeker kan dat.

De slimme meid thematiek diende slechts als afrondende samenvatting voor een voorlichtende campagne. Dat de zin rijmde was echter toeval. Dat rijmen was geen doel op zich, er zijn destijds heel wat vellen met alternatieven door de typewriter gegaan, die hetzelfde uitdroegen, maar om uiteenlopende redenen minder krachtig   waren. ProRail lijkt echter met opzet naar een rijmende regel gezocht te hebben in de overtuiging dat mensen die beter zullen verteren. Er wordt bovendien nogal luchtig voorbij gegaan aan het belang van plaats en functie. Bij een spoorwegovergang waarschuwen voor de dood: dat is wel even iets anders dan een pay-off voor een advertentie in de Viva en een Postbus 51 spotje op TV.

'Wil je blijven leven, wacht dan even' is serieus bedoeld om levens te redden.  Maar persoonlijk schoot ik ervan in de lach toen ik het zag - ja, dat rijmt ook weer. Ik heb sterk het gevoel dat ik niet de enige zal zijn die er een goed humeur aan overhoudt. Dat is natuurlijk mooi meegenomen, maar of het daarmee ook brommerscholieren ervan kan weerhouden nog even snel de rails over te hobbelen, ik weet het zo net nog niet. Een bord is geen hek. Geen  bord in de wereld, rijmend noch dichtend, krijgt mensen met licht gebrek aan hersencellen gezond verstand aangepraat.

Maar vooruit, probeer het. Ik zou alleen zeggen: waarom stoppen bij de spoorwegovergang? Zet het bord ook neer op alle hoge gebouwen waar je vanaf kunt springen. Hang het onder elk stoplicht in de stad. Schilder de zin aan de onderkant van elke brug. Schroef het aan de binnenkant van alle gasovens.  Maak er een bumpersticker van tegen bumperklevers. Zet het in braille bij de zebrapalen. Helemaal geniaal: zet het op alle sigarettenpakjes.

U merkt, ik raak toch nog enthousiast. Wie dan niet wil luisteren, gaat in ieder geval dood met een fraai stukje poëzie op het netvlies. En dan is dat toch een mooie dood, zelfs al zit je op de neus van een Sprinter geplakt.

Tags: dood, nederland, nieuw

Reacties (18)

    • Bram Fasseur

    Hoe kom je erbij om dit te schrijven?

    "Ook dit jaar won de trein het al 5 maal van mensen die om een of andere reden vonden dat die spoorbomen er voor anderen waren."

    "Zoiets geeft een hoop overlast."

    "Er is in Nederland tenslotte altijd wel een omwonende te vinden die liever een hoofd op de rails ziet liggen dan een tunnel eronder." PARDON?

    Deze campagne gaat om bewustwording, hoe kan je daar in hemels naam zo tegen zijn?

    Vr 3 sep 2010, 14:56 [reply]

    • dmace

    Bram: Natuurlijke selectie.

    Je hebt echt geen bewustwording nodig om te weten dat je treinen niet kunt koppen.

    Vr 3 sep 2010, 15:07 [reply]

    • Bram Fasseur

    @dmace mag jij aangeven waar dat uit blijkt.

    Vr 3 sep 2010, 15:09 [reply]

    • dmace

    Bram: Jij weet het kennelijk zo goed, dus doe het lekker zelf.

    Vr 3 sep 2010, 15:09 [reply]

  • "Wil je blijven leven, wacht dan even", "Geld lenen kost geld" .. hoe dom willen we onze maatschappij maken, mensen kunnen toch wel nadenken over mogelijke gevolgen. Straks krijgen we labels op allerlei producten, "Pas op: de waterkoker kan heet zijn". "Pas op, stoeprand..."

    Vr 3 sep 2010, 15:14 [reply]

    • Arnoud

    Is het heel vreemd om 5 mensen niet zoveel te vinden? Er zijn in Nederland 1600 per jaar die succesvol zelfmoord plegen.

    Vr 3 sep 2010, 15:18 [reply]

    • Bram Fasseur

    @dmace misschien het feit dat er nog steeds jaarlijks een aantal mensen verongelukken bij een spoorwegovergang?

    Daar mag je het mee eens zijn of niet. Waar het mij vooral om gaat is de manier waarop dit artikel is geschreven. Ik snap dat de schrijver sarcastisch wil zijn en zijn punt duidelijk wil maken dat hij deze campagne zinloos vindt. Bij mij komt het echter nogal stijlloos, respectloos en onsmakelijk over.

    Vr 3 sep 2010, 15:22 [reply]

    • Jo Delahitie

    Zo ken ik er nog wel een; gratis te gebruiken:
    "Rijden door rood wordt je dood"

    Vr 3 sep 2010, 15:24 [reply]

    • dmace

    @bram Er overlijden wel meer mensen op veel andere manieren, en die hebben daar dan zelf geen schuld aan. Die campagnes (zoals drank in het verkeer) snap ik prima.
    Een campagne voor hersenloze sukkels vind ik zonde van tijd en geld, en helpt voor geen meter.
    Er bestaat geen hoeveelheid geld die groot genoeg is om dergelijke betonnen muren voor deze koppen weg te halen.

    Alsmede daarom is het niet Stijlloos, maar volledig terecht geschreven met deze sarcastische boventoon.
    Respectloos kan al helemaal nooit bij het geven van een mening, ongeacht welke toon er wordt aangeslagen.
    En over smaak valt niet te twisten.

    En als je dan toch zo voor dergelijke campagnes bent, dan heb ik nog wel een slogan voor Prorail:

    Wil je geen spijt? Doe dan verdomme je onderhoud dan eens op tijd!!!

    Vr 3 sep 2010, 15:26 [reply]

    • james

    Bedankt Peter, eindelijk weer wat pit op dutchcowboys!

    Vr 3 sep 2010, 17:28 [reply]

    • FransIII

    Fantastisch stuk!
    goed geschreven, met wat zwartgallige humor hier en daar, en toch voorlichtend! helemaal top!

    Vr 3 sep 2010, 18:27 [reply]

  • Aan Bram Vasseur: ja, het is voorlichting en ja, ik ga er onmiddellijk van uit dat het enorm goed bedoeld is. Maar hoe serieus moet je het nemen. ProRail heeft de regel zelfs door scholieren zelf laten bedenken - het probleem is kennelijk niet zo groot voor ProRail dat men bereid is er echt geld voor uit te trekken. Het doet me ok erg denken aan wat in Amsterdam lang erg in trek was. Donkere Steegjes in het centrum werden gevaarlijk vanwege regelmatige berovingen. Dan denk je: meer verlichting, schoonmaken, vaker politie langs laten lopen? Nee, in plaats daarvan werden de steegjes met een hek afgesloten. Zo, klaar. Lijkt het toch of we acie ondernemen en blijft het fijn voordelig. Het is dit soort bestuurlijke volksverlakkerij waar vaker doorheen geprikt zou mogen worden. Niet dat ik de illusie heb dat zo'n column dat kan :) Hoe dan ook, dank voor het lezen.

    Vr 3 sep 2010, 19:34 [reply]

    • Dzjie

    Is dit nieuw? Wij hebben in mijn 'dorp' al jaren zo een bord bij de spoorwegovergangen staan....

    Vr 3 sep 2010, 21:13 [reply]

    • iPhone gebruiker

    Langdradig stuk zonder echte waarde.

    Za 4 sep 2010, 08:49 [reply]

    • Jelmer

    Of dit de meest zinvolle manier is om ons belastinggeld te besteden is een andere discussie.. Misschien wordt het wel geleidelijk ingevoerd op die borden die aan vervanging toe zijn.

    Waar het hier om gaat is dat je met een boodschap die spreekt tot het gevoel veel meer attentiewaarde krijgt dan een koude zakelijke boodschap. Emotionally intellegent signage heet dit ook wel. Dit kan in positieve en negatieve vorm (denk aan verteerde longen op pakjes sigaretten; speelt in op angst) Waarom niet een boodschap op de borden met een hogere attentiewaarde als er toch een bord komt? Ik juich dit soort initiatieven toe! Dit is het nieuwe marketing

    Iemand die hier ook veel over schrijft is Daniel Pink, schrijver van oa de Bestseller 'a whole new mind'. Gezien als een van de belangrijkste business boeken van de afgelopen jaren. Meer voorbeelden op zijn weblog:
    http://www.danpink.com/archives/category/emotionally-intelligent-si...

    Za 4 sep 2010, 09:32 [reply]

    • Bram Fasseur

    Vandaag op Nu.nl "Dode en twee gewonden door botsing auto met trein" http://www.nu.nl/binnenland/2326991/dode-en-twee-gewonden-botsing-a...

    Zo 5 sep 2010, 20:37 [reply]

    • Daniel

    Lekker zwartgallig geschreven. Maar die egoistische treinspringers hou je altijd.

    Zo 5 sep 2010, 22:26 [reply]

  • Kan ik iemand tegen een kleine vergoeding een plezier doen met www.wiljeblijvenlevenwachtdaneven.nl
    Ik heb het nog via een redirect doortgeschakeld naar het persbericht van ProRail maar ben graag bereid deze door te schakelen naar de site van uw keuze.

    Ma 29 nov 2010, 15:31 [reply]

Reageren

  • HTML niet toegestaan. URL's worden automatisch clickable.
    * E-mail adres wordt niet getoond

Recommend on Google

Headlines

© 2004-2011 Dutchcowboys.nl - All Rights Reserved.

All views and opinions expressed are those of the authors of Dutchcowboys.

All trademarks, slogans, text or logo representation used or referred to in this website are the property of their respective owners. Sitemap