Het is vandaag Safer
Internet Day en dat is een goed initiatief. Er kan immers heel veel onveiligs gebeuren op het internet. En onveilige situaties op het net raken ook steeds vaker het ‘echte’ leven. Dat blijkt uit verschillende initiatieven die we de laatste tijd zien. We besteedden gisteren bijvoorbeeld al meer aandacht aan hoe je veilig een Uber neemt, wat internet en real life met elkaar mixt. Voor deze Safer Internet Day komt bijvoorbeeld Snapchat met de optie om aankomstmeldingen aan te zetten.
Safer Internet Day
Aankomstmeldingen passen helemaal in het tijdsbeeld. Nog steeds zijn we in Nederland veel bezig met de dood van de jonge Lisa die gewoon naar huis fietste in augustus 2025, maar met talloze messteken om het leven werd gebracht. Niet om haarzelf, want de dader kende haar helemaal niet, gewoon omdat ze op een onveilige plek fietste. De Gemeente Amsterdam heeft daarop besloten om het licht bijvoorbeeld anders te plaatsen op verschillende plekken. Als je licht van boven krijgt, dan valt er een schaduw in je gezicht, terwijl licht van de zijkant meer je gezicht laat zien.
De discussie over veilig thuiskomen wordt breed gevoerd in Nederland. Tegelijkertijd gaat het soms ook weer een beetje te ver als mensen altijd maar weten waar je bent. De landkaart op Snapchat bijvoorbeeld, die Instagram sinds vorig jaar heeft genept, laat zien aan mensen waar je bent: is dat wel zo veilig? Tegelijkertijd wil je de belangrijke mensen om je heen, zoals je ouders of je beste vrienden, misschien wel juist laten weten waar je uithangt. Je kunt je aanwezigheid op die landkaarten van social media-apps gelukkig uitschakelen.
Snapchat komt nu bovendien met iets nieuws voor de Snap Map, namelijk aankomstmeldingen. Het moet het voor Snapchatters eenvoudiger maken om automatisch te delen wanneer zij veilig op hun bestemming zijn aangekomen. Er was al een ‘veilig thuis’-optie, maar nu wordt daar ‘bestemming’ van gemaakt, waardoor het breder kan worden ingezet. Jonge mensen die ‘s avonds nog naar de voetbalclub fietsen in het donker, of mensen die nog naar de kroeg gaan naar een werkborrel: het is fijn om met mensen te kunnen delen dat je goed en wel bent gearriveerd.
Is er nog wel een 'IRL'?
Nu gaat het hierbij vooral om hoe het internet helpt bij het echte leven, maar tegelijkertijd moeten we elkaar ook blijven waarschuwen voor de manier waarop het echte leven zich naar het internet vertaalt. Denk bijvoorbeeld aan de emails die kwaadwillenden nu sturen over energie en je woning. Het komt zogenaamd van de gemeente, maar dat is helemaal niet zo: er staat in de phishingmails niet eens van welke gemeente het komt. Maar omdat mensen weten dat gemeenten wel subsidies en hulp bieden bij energie en bijvoorbeeld woningisolatie, denk je eerder dat de phishingmail klopt dan wanneer het een willekeurig, geweldig aanbod is dat toch al niet te geloven is.
Uiteindelijk gaat het bij Safer Internet dus zeker niet alleen om dat digitale leven wat we leven, hoe meer we zelf met het internet bezig zijn, hoe meer het om ons echte leven gaat. En zowel daarin als online moeten we veilig blijven en kunnen we het internet juist heel goed gebruiken voor die veiligheid, zolang we ons bewust blijven van de gevaren die het met zich kan meebrengen.